Däcket ALL Terrain T/A KO2 är perfekt ute i terrängen, har hög prestanda och är mycket tåligt. Det är andra generationens All-Terrain T/A KO, med ännu robustare däcksidor. Just nu mycket efterfrågat på marknaden.
A] 20% STARKARE SIDOVÄGGAR
Däcket BFGoodrich All Terrain T/A KO2 är 20% starkare jämfört med sin föregångare (däcket BFGoodrich All Terrain T/A KO i LT265/70 R17). Dessa resultat kommer från interna robusthetstester av sidoväggar som utfördes i 09/2014 på en sidokollisionssimulator (patent väntar: US20120245859A1).
B] FÖRLÄNGD LIVSLÄNGD PÅ ALLA VÄGAR
Däckets livslängd är dubbelt så lång på grus(6) och ökad med 15% på asfalt(7).
(6)Data insamlad under externa slitagetester på grus jämförande däcket BFGoodrich All Terrain T/A KO2 och dess föregångare (däcket BFGoodrich All Terrain T/A KO i LT265/70 R17). Dessa tester utfördes i maj och juni 2014 på begäran av Michelin.
(7) Data insamlad under interna slitagetester jämförande däcket BFGoodrich All Terrain T/A KO2 och dess föregångare.
C] FÖRBÄTTRAD ALL-TERRAIN TRAKTION
All-terrain traktionen är ökad med 10% grepp i lera(8) och 19% på snö(9).
(8) Data insamlad under interna subjektiva tester jämförande däcket BFGoodrich All Terrain T/A KO2 och dess föregångare (däcket BFGoodrich All Terrain T/A KO i LT265/70 R17) och daterade den 22 juli 2014.
(9) Data insamlad under externa tester jämförande däcket BFGoodrich All Terrain T/A KO2 och dess föregångare (däcket BFGoodrich All Terrain T/A KO i LT265/70 R17). Dessa tester utfördes den 29 januari 2014 på begäran av Michelin. Standardtest för hjulrotation.
För att kunna utvärdera denna produkt måste du först ha gjort en beställning. Vi informerar dig om att recensioner som lämnas på webbplatsen genomgår en kontrollprocess. Recensioner sorteras endast i kronologisk ordning.
Utmärkta däck, alltid mycket effektiva, leverans i tid. Jag rekommenderar Centralepneus.
Inget att säga för tillfället
Ett snabbt och prisvärt ställe att köpa däck på.
Det bästa man kan köpa inom AT-området.
Superdäck. Jag är jägare och lät Seikel bygga om min nya VW Amarok, modell Paris Dakar. Jag har kört 150 000 km med däcken. Ett litet däckhaveri på motorvägen – körde på en spik … och jag har nu, på mitt fordon som numera är 11 år gammalt, återigen monterat BFGoodrich.
Däcken är super, full belåtenhet hittills. Vinterförhållanden har ännu inte testats, men jag är redan övertygad om att vi inte blir besvikna. De ser också riktigt bra ut på fordonet.
Jag hade redan haft dessa däck tidigare och var mycket nöjd, så jag har monterat dem igen nu. Mycket nöjd, särskilt med ljudnivån och slitaget.
Mycket bra val!
Mycket bra prisvärde. Däcken levererades korrekt.
Jag har kört med BF Goodrich i tio år på alla mina fordon, både på vägen och ute på åkern samt i terräng, och har aldrig haft problem med greppet. Vid cirka 15 grader och vått väglag sladdar däcket lite i kurvorna, men för en erfaren förare är det inget problem. På vintern, i snö och is, är det heller inga problem. Ett däckset håller oftast längre än 70 000 kilometer.