Däcket Cooper Weathermaster SA2+ är ett toppmodernt vinterdäck utrustat med ett riktat slitbanemönster som förbättrar prestanda och ger dig ökad grepp på snö och våta underlag. Koniska växlande spår förbättrar dragkraften och bromssträckan. Weathermaster SA2+ testas under extrema vinterförhållanden för att säkerställa säkerhet och kontroll över körningen.
För att kunna utvärdera denna produkt måste du först ha gjort en beställning. Vi informerar dig om att recensioner som lämnas på webbplatsen genomgår en kontrollprocess. Recensioner sorteras endast i kronologisk ordning.
Ultra ekonomisk vinter och sommar 94V belastning och V hastighetsindex XL förstärkt FSL sidoförstärkningar 3PMSF inget slirande utmärkt väghållning 20 månaders användning utan demontering.
Däcken är nästan blankslitna efter 12 000 km… Billiga men verkligen inte hållbara. Jag byter till förstärkta Kleber året-runt-däck.
Tyvärr är däcken två år gamla och för hårda för vinterdäck.
Däcken och leveransen är i ordning. Däremot är listan över möjliga monteringspartner oanvändbar när det gäller verkliga företag och priser.
Däck som jag har använt i flera år. Sitter nu på mina båda Kia: en stadsbil och en sjusitsig SUV. Tidigare använda på en Dodge Nitro. Och däcken ger fortfarande samma tillfredsställelse.
För vinterdäck är Cooper ett mycket väl positionerat märke för 195/65 R15. Dessutom är Grip500 billigast online. Jag har använt detta märke i flera år och har inget att klaga på. Jag rekommenderar det. Så vet ni.
Kör endast under vinterperioden november till mars.
Utmärkt mycket låg förbrukning i hybrid. Inget buller från parkerad bil. Utmärkt grepp på torrt eller blött underlag. Mycket bra stabilitet. Livslängden bör nå 40 000 km fram med däcktryck på 2,5 bar. Säkert värde för Goodyears dotterbolag. Verkligen värt Michelin eller Nokian eller Kebler. Och mycket överlägsen mot Continental.
Bra däck när det gäller prestanda, men med mycket kort livslängd.
Toppen