Däcket Toyo Proxes T1 Sport är en referens för de som tycker om en sportig körning. Utmärkt väghållning på vått och torrt underlag. Hög stabilitet i alla hastigheter.
För att kunna utvärdera denna produkt måste du först ha gjort en beställning. Vi informerar dig om att recensioner som lämnas på webbplatsen genomgår en kontrollprocess. Recensioner sorteras endast i kronologisk ordning.
Superdäck. Mycket nöjd....
Däck köpt för andra gången, endast för framaxeln på en Ford Focus II Mk2. Greppet på torr väg är utmärkt i tighta kurvor, det håller lätt spåret. Det sista däcket, efter 20 000 km vid 2,4 bar, var helt nött på sidorna, men centret hade fortfarande 20 % utnyttjande. På våt väg beter de sig väldigt bra, men är inte lämpliga för sportigt bruk. Rekommenderas om du kör få kilometer och kör många kurviga vägar.
Älskar dessa däck, de har helt förändrat hur bilen känns jämfört med de tidigare Avons.
Tidigare utrustad med HANKOOK VENTUS, märkte jag en mycket stor skillnad särskilt när däcken började slitas. Med TOYO efter 30 000 km mycket sportig körning, ingen skillnad i väghållning, varken på torrt eller vått underlag. Jag väntar på att se den verkliga livslängden, men för mig finns det ingen tvekan, när de är slitna, kommer jag att montera samma däck köpta på centrale pneus igen.
Hittills är detta det bästa däck jag har monterat utifrån mina preferenser. Efter 5 000 km ger jag dem ett högt totalbetyg, eftersom de verkligen utmärker sig på allt. Jag kör 80 % landsväg. Jag bor i ett kurvigt område med hastigheter mellan 40 och 80 km/h och kör även riksvägar samt lite motorväg på helgerna. I allmänhet kör jag i ett snabbt tempo och pressar ofta bilen i kurvor. Tidigare hade jag Continental SportContact 5. De största skillnaderna jämfört med de däcken är att gummit visserligen känns mjukt innan montering, men stommen behåller formen exceptionellt bra: i kurvor känns det som att ha förstklassig fjädring. Bilen ligger mycket bättre i samma kurvor, är betydligt stabilare och därmed snabbare genom svängen. Greppet på torrt underlag är felfritt, inget konstigt ens på dålig asfalt, och rulljudet har också minskat. De sägs inte vara de tystaste, men för mig är förbättringen betydande jämfört med Continental (och jag bytte dem innan de var helt utslitna). Bränsleförbrukningen har sjunkit med 0,2 liter per 100 km (jag kör alltid samma sträckor). Styrningen är mycket exakt och reaktionerna är snabba. På öppen väg eller motorväg går bilen spikrakt. De absorberar ojämnheter betydligt bättre än Continental. I regn har jag testat dem i kraftiga, men inte skyfallslika, förhållanden och pressat gränserna. Jag har kunnat hålla samma höga tempo som på torrt utan konstigheter. Jag förväntade mig sämre beteende eftersom jag tidigare ofta använde Uniroyal, men dessa däck har inget att avundas. Det betyder inte att man kan köra hänsynslöst – en kritisk situation på vått är aldrig densamma som på torrt – men om jag kan hålla samma tempo i slingriga kurvor utan att antisladdsystemet ens ingriper ser jag det som positivt. Jag har inte testat dem i vått i hög fart (över 150 km/h), så jag vet inte hur mönstret hanterar vattenridåer. Hållbarheten får fyra stjärnor eftersom det fortfarande är tidigt att bedöma, men med tanke på priset är jag säker på att jag kommer att fortsätta med denna modell åtminstone på min nuvarande bil. Jag anser att prestandan är mycket bättre än de dyrare premiummärkena i samma segment. Tänk dock på bilen jag kör och dess vikt (över 1 500 kg); jag vet inte om de fungerar lika bra på mindre eller lättare bilar. Det var första gången jag monterade Toyo, och på mina däck står det att de är tillverkade i Japan. Jag trodde att de tillverkades i den europeiska fabriken.
Däck som används på bana och för fritidsbruk. Jag är mycket nöjd med dem och ser ingen skillnad mot de stora varumärkena.
mycket bra kvalitet till priset jag rekommenderar
utmärkta däck för sportig och normal körning i regn och på torr väg 0 ljud utmärkt däck.
mycket mycket bra däck
super + -----