Tracmax X-Privilo TX3 är ett högpresterande däck utformat för förare som söker dynamik, precision och körglädje. Dess sportiga design och avancerade tekniska konstruktion gör det till ett lämpligt val både för sportbilar och premiumsedaner.
Tack vare sin specifika prestandainriktade profil erbjuder X-Privilo TX3 utmärkt stabilitet i höga hastigheter och exakt kontroll över körlinjen. Det säkerställer maximalt grepp i kurvor, både på torr väg och på vått underlag, vilket möjliggör en säker och responsiv körning även vid de mest krävande belastningarna.
Den moderna konstruktionen garanterar en optimal balans mellan väghållning, säkerhet och körkänsla. Däckets beteende förblir förutsägbart och kontrollerat, vilket bidrar till att stärka förarens förtroende, särskilt vid kraftiga accelerationer och snabba riktningsförändringar.
Med en kombination av hög prestanda, kontroll och genomarbetad estetik positionerar sig Tracmax X-Privilo TX3 som ett mångsidigt däck med sportig karaktär, idealiskt för dem som söker en hög nivå av grepp och en dynamisk körupplevelse utan kompromisser.
Den kontinuerliga och solida mittrevbenet runt däckets omkrets säkerställer utmärkt linjär stabilitet vid höga hastigheter och ger ett precist svar på styrningen.
Det tvärgående spåret och lamelldesignen förbättrar prestanda mot vattenplaning.
De fyra huvudsakliga asymmetriska spåren på detta däck säkerställer god prestanda mot vattenplaning.
Klicka på en rad för att filtrera recensioner.
För att kunna utvärdera denna produkt måste du först ha gjort en beställning. Vi informerar dig om att recensioner som lämnas på webbplatsen genomgår en kontrollprocess. Recensioner sorteras endast i kronologisk ordning.
Mycket bra pris-prestanda-förhållande.
Mycket bra grepp, tysta, inget att anmärka på.
Mycket bra prisvärdhet, men lite högljutt. Perfekt för en stram budget.
De fungerar utmärkt, har bra grepp och låg ljudnivå.
Mycket bra produkt
Mycket bra pris-kvalitetsförhållande
Bra däck, deras starka sidor är tystnaden och greppet. Hittills har de fungerat mycket bra, jag har precis gjort en resa på 1500 km. Enligt mig är prisvärdheten utmärkt, jag skulle köpa dem igen.
Acceptabelt förhållande mellan pris och kvalitet
Mycket överraskad… på ett positivt sätt! Hittills är jag positivt överraskad av dessa däck. Det återstår att se hur många kilometer jag kommer att kunna köra med dem, men de första intrycken är mycket positiva. Jag rekommenderar detta däckmärke.
Allt är perfekt.