ContiSportAttack 5 är ett hypersport-motorcykeldäck som är utformat för motorcyklister som söker hög prestanda både på väg och under körpass på bana. Det har utvecklats utifrån erfarenheter från tävlingssammanhang och kombinerar styrprecision, stabilitet och grepp för att ge ett dynamiskt beteende under olika körförhållanden.
Den här modellen har gummiblandningen BlackChili i en ny formulering som är avsedd att förbättra greppet samtidigt som slitstyrkan optimeras. Denna teknik främjar utmärkt grepp i nedlägg och ger en konstant känsla av kontroll vid accelerationer, inbromsningar och riktningsförändringar.
Den omarbetade stomkonstruktionen använder zoner med differentierad styvhet för att förbättra styrprecisionen och stabiliteten i hög hastighet. Denna utformning ger ett mer reaktivt beteende samtidigt som en god nivå av komfort och kontroll på väg bibehålls.
ContiSportAttack 5 har också tekniken MultiZoneBelt med en specifik konfiguration av stålbältet. Mitten av däcket har en tätare lindning för att stärka stabiliteten vid rak körning, medan skuldrorna har en bredare lindning för att öka smidigheten, kontaktytan mot marken och tryggheten vid kraftiga nedlägg.
Tack vare ytan TractionSkin ger däcket en snabb och säker inkörning redan från de första kilometrarna. De optimerade slitbaneytorna möjliggör en snabb uppvärmning för att snabbt uppnå en effektiv greppnivå oavsett användningsförhållanden.
ContiSportAttack 5 är utformat för sportig användning på väg och bana.
Däckets robusta stomme bidrar till god körsträcka samtidigt som den ger utmärkt stabilitet.
- 1. Ny gummiblandning : optimerad blandning för en mer aggressiv supersportanvändning, med bättre balans på torrt och vått underlag samt snabbare uppvärmning.
-
2. Ny MultiZoneBelt-teknik : 0° stålbälte och bakre stommaterial utformade för att förbättra kontroll, dämpning, komfort och grepp tack vare en utökad dynamisk kontaktyta.
- A. Central zon : tät lindning med flera kablar som bildar en styv central zon för maximal stabilitet.
- B. Yttre zon : glesare kabeldragning i sidosektionen, vilket skapar en mjukare och mer flexibel del för att utöka kontaktytan vid lutning.
- 3. Ny geometri för förstärkningsskikten : mjukare konstruktion som främjar dämpning och komfort, samtidigt som den ökar den dynamiska kontaktytan för bättre grepp.
- 4. Nytt stommaterial : innovativa material med riktade styvhetszoner för mer exakt körning, bättre manövrerbarhet, mer dämpning och komfort.
Öppnare mönstervinklar gynnar en mer aggressiv hypersportprestanda vid acceleration ut ur kurvor.
Kontaktytan är större, vilket ger bättre grepp när lutningsvinkeln blir extrem.
Mikroskårorna ger en snabbare temperaturökning och hjälper till att behålla värmen bättre.
Den höga sajpningsvolymen förbättrar greppet på vått underlag genom att rikta in sig på de områden där behovet av grepp är som störst.