Michelin Tracker är ett motorcykeldäck designat för motocross på alla typer av terräng.
Mångsidig användning som också passar för amatörförare tack vare väggodkännandet. Optimalt pris-kvalitetsförhållande.
Michelin Tracker är ett motorcykeldäck designat för motocross på alla typer av terräng.
Mångsidig användning som också passar för amatörförare tack vare väggodkännandet. Optimalt pris-kvalitetsförhållande.
Två leveransalternativ finns tillgängliga när du lägger din beställning:
Leverans till valfri adress: du kan ta med dina däck till någon av våra partnercenter för montering.
Leverans till en monteringsstation: partnern kommer att kontakta dig när de mottagit din beställning för att boka en tid och utföra monteringen.
Partners priserna anges när du lägger din beställning. Du kan då välja det mest fördelaktiga och praktiska alternativet.
För att kunna utvärdera denna produkt måste du först ha gjort en beställning. Vi informerar dig om att recensioner som lämnas på webbplatsen genomgår en kontrollprocess. Recensioner sorteras endast i kronologisk ordning.
Snabb leverans, bra prisvärde
Allt är perfekt som vanligt.
Utmärkt däck för offroad, fungerar bra på sten, grus och sand. Var försiktig på torr asfalt; det är trots allt riktiga knobbdäck. Knopparna slits ganska snabbt på sten och väg.
Utmärkt, exakt, till och med mycket snabb leverans Rättvisa priser Jag rekommenderar det Tack så mycket
I sand eller lera är de här däcken toppen, särskilt för priset. Men på våt asfalt har de väldigt lite grepp. Jag har kört cirka 7 000 km på TET från Polen till Estland och tillbaka, och nu är de slitna till ungefär hälften, så en super livslängd för ett crossdäck.
Körde Tracker både bak och fram. 90% grus och mjukare, lera etc. Mycket bra på de underlagen. På asfalt såklart betydligt sämre, man får se det som transport på asfalt och ta det lugnt i kurvorna. Däcket är mjukt och ger inget förtroende i kurvor på asfalt men det får man igen på grus och terräng. Bakdäcket höll 150 mil, 6 dagar TET. Nu är de centrala nabbarna nere på 50% och därmed slut (för mig). Framdäcket håller fint ännu ett par bakdäck tror jag.
Utmärkt produkt
Mycket bra däck med gott grepp i terräng. Rulljudet på asfalt blir ganska högt när mönstret är slitet till ungefär hälften. Jag skulle rekommendera det när som helst och köpa det igen.
Mycket mjukt däck. Greppar på alla underlag: torrt, blött, stenigt... Nackdelen är dess relativt korta livslängd. På vägen håller det mycket bra på asfalten. Det tenderar att få motorcykeln att vingla från 90 km/h. Stort störande moment: det genererar ett fruktansvärt ljud på vägen. Använd öronproppar. Men denna nackdel beror naturligtvis på att det inte är utformat för att användas på asfalt. Även om det är godkänt.
Efter 300 km syns tydligt slitage; med blandad körning väg/offroad räknar jag med högst 1 000 km.
Skyddet av dina personuppgifter är en viktig fråga för oss.
Vi lägger stor vikt vid konfidentialiteten och säkerheten för all information du delar med oss.
Som en av våra främsta prioriteringar har vi implementerat strikta åtgärder för att säkerställa skyddet av dina data.
Vi inbjuder dig därför att läsa vår detaljerade integritetspolicy, där du hittar all information om insamling, användning och säkerställande av dina personuppgifter.
Vi förbinder oss att respektera din integritet och behandla dina uppgifter med största omsorg.