GT-Radial Maxmiler WT2 har designats för personbilar, 4x4, SUV och skåpbilar. Speciellt utformad för vinterförhållanden, ger den avancerade designen av dess spår dig utmärkt bromsning på snö och is.
För att kunna utvärdera denna produkt måste du först ha gjort en beställning. Vi informerar dig om att recensioner som lämnas på webbplatsen genomgår en kontrollprocess. Recensioner sorteras endast i kronologisk ordning.
Jag är helt nöjd, snabb leverans, toppkvalitet.
Utmärkt service. Tack.
Mycket bra livslängd, men i slutet halkar den.
Snabb leverans, men de behöver fortfarande monteras. Däcken ser bra ut.
Leveransen kom snabbt och varan motsvarar löftena. Vi monterar dem och kör sedan; jag rapporterar gärna om kvaliteten framöver. Vänliga hälsningar.
Pris-prestanda förhållandet är super.
Jag kan inte säga mycket, vintern var för mild, ingen snö! Undrar varför jag köpte vinterdäck. Körde 1200 km på motorvägen, varav 60 på torr bergsväg! För få kilometer för att uppskatta livslängden.
Super snabb bra däck allt bara igen och igen
.
Jag valde däcket efter ett test där det hade det bästa våtgreppet i sin storleksklass. Vi kör det året runt! Vi har kört över 35000 km med däcken på drivaxeln på en Fiat Ducato 244 husbil. Genom Europa på vintern och sommaren med över 40 grader genom Spanien, i Pyrenéerna och Alperna, Sverige... Bakhjulen har fortfarande tillräckligt med mönster för att rulla bra nästa vinter. Personligen är jag övertygad om våtgreppet. Fordonet kan köras i regn utan understyrning. Ingen vattenplaning på motorvägen även vid kraftigt regn. Därför köpte vi det igen direkt. Pris betydligt lägre än "märkena", men prestandamässigt bättre än mitt gamla däck från ett mycket känt företag.