Mitas Touring Force SP är ett sport-touring-däck som är särskilt utvecklat för motorcyklar med liten och medelstor cylindervolym. Det ärvt egenskaperna från Mitas Touring Force, anpassade för detta segment, för att erbjuda en utmärkt balans mellan prestanda, säkerhet och komfort. Konstruktionen säkerställer precis hantering, pålitligt grepp och jämnt slitage, vilket ger en optimerad livslängd. Modellen är utformad för att ge en stabil och behaglig körning, både vid vardaglig användning och på längre resor.
För att kunna utvärdera denna produkt måste du först ha gjort en beställning. Vi informerar dig om att recensioner som lämnas på webbplatsen genomgår en kontrollprocess. Recensioner sorteras endast i kronologisk ordning.
Vid tillverkningen av däcket var passkanten inte 100 % perfekt, men däckverkstaden löste det!! Under användningen har jag bara det bästa att säga. Uppvärmning, väggrepp och kurvtagning är perfekta. Motorcykeln har blivit mycket mer lättkörd, det är ett nöje att köra med det. Jag har redan provat flera ledande märken, senast hade jag Continental monterat, men jag vill inte säga något dåligt: aldrig mer Conti.
Jag kan ännu inte säga något om livslängden. Jag kan heller ännu inte säga något om beteendet på vått väglag. Däcken uppför sig mycket harmoniskt! Bra grepp, bra återkoppling, mycket neutralt instyrningsbeteende.
Jag har kört med Mitas-däck sedan en längre tid, eftersom de är helt suveräna när det gäller pris/prestanda. Jag köpte Touring Force SP till Ducati:n som ett test och är mycket nöjd med dem under höst och vår. Även vid svalare temperaturer gör däcket ett bra jobb. Nu har jag även beställt Touring Force SP till min BMW K12S. På BMW:n körde jag 2024 med Touring Force utan SP och var inte nöjd med det. I övrigt har jag kört Mitas Sportforce+ och +EV på mina hojar och är mycket nöjd. De klarade allt jag krävde av dem. Min kompis var i början skeptisk till den här lågpristillverkaren, men efter sitt första Mitas-däck blev han mycket positivt överraskad av prestandan och övertygad. Jag hoppas att jag har kunnat hjälpa till med köpbeslutet. Hälsningar från Österrike
Jag hade vissa tvivel om kvaliteten på det här framdäcket, men under de första kilometrarna med det försvann de. Jag har ännu inte kört i regn och vet inte hur många kilometer jag kommer att köra, men för tillfället är jag helt nöjd.
Däcket Mitas Touring Force är imponerande! Utmärkt pris–kvalitetsförhållande. Jag som är bekant med Dunlop, Bridgestone, Michelin, Pirelli och Metzeler har inte märkt någon skillnad i grepp jämfört med premiummärkena. Det är enligt mig ett mycket bra val. Eftersom jag monterar mina däck själv behövde jag nästan inga balanseringsvikter, vilket jag ser som ett bevis på god tillverkningskvalitet. Jag kommer att sätta Mitas på mina andra motorcyklar. Däckparet monterades på en BMW S 1000 XR och ger full tillfredsställelse på denna sportiga landsvägstrail – eller snarare en upphöjd sporthoj, vilket är en mer träffande beskrivning av motorcykeln! Förtydligande: Efter mer än 30 års körning av hypersporthojar kör jag fortfarande ganska sportigt på landsväg och Mitas Touring Force viker inte en tum. Enligt mig är det däck som kan passa sport-touring-GT, GT (inte SP-versionen, den andra referensen) och roadsters. Första mycket övertygande testet av detta märke för min del.